mgr Wioletta Kornobis
Miejskie Przedszkole Nr 5
w Sosnowcu
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w „Klubie Europejskim”
dla dzieci 5,6 – letnich w dniu 13.10.2005r.
Temat: „Polska w Unii Europejskiej”
Cel główny: kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i europejskiej.
Cele operacyjne, dziecko:
- wie co to jest Europa i Unia Europejska;
- proponuje nazwę klubu i ; wykonuje rysunek do nazwy klubu;
- zna symbole Unii Europejskiej i Polski;
- odczytuje napisy: Unia Europejska, Polska;
- śpiewa refren piosenki „Europo, witaj nam”;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- na mapie określa położenie gór i morza;
- stosuje nową technikę odbijania monet.
Środki dydaktyczne: flaga Unii Europejskiej, ilustracje maskotek europejskich, hymn unijny, mapa Europy, przykładowe flagi państw, flaga Polski, godło Polski, , mapa fizyczna Polski, sylweta państwa polskiego, puzzle „Mapa Polski”, monety: euro i złotówki, plakietki w kształcie państwa polskiego
Przebieg zajęć
1. Powitanie w „Klubie Europejskim” – zapoznanie ze słowami i melodią refrenu piosenki K.Krawczyka „Europo, witaj nam”, próby śpiewania
Europo witaj nam, z nami siądź zdejmij płaszcz
Europo witaj nam i się daj lubić daj
2. Zapoznanie z mapą Europy, odczytanie nazw państw, pokaz różnych flag
3. Wyjaśnienie znaczenia organizacji państw – Unia Europejska:
- Pokaz i omówienie flagi
- Wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej
- Omówienie wyglądu maskotek europejskich – Syriuszy
- Oglądanie monet euro i eurocentów
4. Zabawa dydaktyczna z piłką „Unia Europejska” – dziecko w środku koła rzuca piłkę do rówieśników wymieniając nazwy państw europejskich, na hasło „Unia Europejska” dziecko w kole nie chwyta piłki.
5. Zgłaszanie pomysłów na nazwę klubu - propozycje nauczyciela: Europlastuś, Europrzedszkolacy, Eurolandia, Mali Europejczycy, Eurobrzdące.
6. Wykonanie rysunków do wybranej nazwy klubu
7. Zabawy ruchowe przy muzyce mechanicznej w języku polskim, francuskim, angielskim, hiszpańskim
8.Zapozanie z mapą Polski (miejsce w Europie, kształt państwa, mapa fizyczna – góry i morze), flagą, godłem,hymnem, walutą, napisem globalnym
9. Rozdanie szablonów - plakietek państwa polskiego – kolorowanie w barwach flagi i naklejenie na sweterki
10. Zabawa dydaktyczna „Nasza mapa” dopasowanie widokówek z różnych regionów Polski do sylwety państwa (góry, morze)
11.Zabawa ruchowa przy muzyce „Wędrówki po Polsce” – dzieci tańczą przy muzyce mechanicznej na przerwę w muzyce dostosowują ruch do opowieści nauczyciela:
- nad jeziorem – łowienie ryb, wiosłowanie, pływanie
- w górach – wspinanie się
- niziny – jazda na rowerze
- las – zbieranie jagód, grzybów
- nad morzem – opalanie się, gra w piłkę
12.Układanie puzzli „Mapa Polski”
13. „Monety polskie i europejskie” – odbijanie monet na cienkim papierze za
pomocą ołówka i kredek ołówkowych
14. Podsumowanie zajęć i pożegnanie przy śpiewie refrenu „Europo witaj nam”